Jak wybrać odpowiedni szampon do włosów?

Gru 10, 2014 by

Jak wybrać odpowiedni szampon do włosów?

Szampon to nieodzowny kosmetyk, który nie tylko odżywia włosy i skórę głowy, ale również sprawia, że w szybki sposób możemy pozbyć się wielu uciążliwych problemów związanych z tą częścią ciała. Mimo to wielu z nas nie przywiązuje wagi do wyboru szamponu. Często ulegamy promocjom, wyprzedażom albo też w pośpiechu chwytamy ze sklepowej półki pierwszy, który znajduje się w zasięgu ręki. A szkoda. Szampon bowiem powinniśmy dobierać do potrzeb swoich włosów.

Najpierw musimy uświadomić sobie, że szampon szamponowi nie równy. Jednak żeby dokonać trafnego zakupu spośród tak ogromnego wyboru, jaki serwują nam producenci kosmetyczni, musimy w pierwszej kolejności ustalić, jaki mamy typ włosów. Nie bez znaczenia pozostaje, czy włosy są proste czy też kręcone, raczej gładkie czy z tendencją do puszenia się, tłuste, ze skłonnością do przetłuszczania się, naturalnie suche, pozbawione odpowiedniej dawki nawilżenia, a może farbowane.

Specjaliści zalecają, aby zawsze mieć pod ręką dwa lub nawet trzy rodzaje szamponów. Jeden do odświeżania włosów, np. cienkich, drugi – jeśli pasma są przesuszone itp. Ich dobór zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Włosy przetłuszczające się potrzebują częstego mycia. Wielokrotnie można spotkać się z opiniami, że częste ich odświeżanie sprzyja podrażnieniom, powoduje świąd i pieczenie. Jednak wszystko zależy od tego, jak się do tego mycia zabieramy.

W szczególności warto zwrócić uwagę na rodzaj szamponu. Najlepszy do przetłuszczającej się skóry głowy będzie preparat o działaniu oczyszczającym i nie zawierający w składzie zbyt wielu detergentów.

W sytuacji, gdy włosy są zmęczone nadmierną stylizacją, wybór powinien paść na preparaty z formułą, która ochroni je przed wysoką temperaturą.

Szampon do włosów farbowanych i po ondulacji

Włosy poddane ondulacji oraz farbowaniu również potrzebują specjalnej troski. Receptura ich szamponu powinna być tak opracowana, aby przedłużała trwałość koloru, a także minimalizowała negatywne skutki farbowania i ondulacji. Warto więc wybrać taki szampon, który podkreśli kolor włosów.

Szampon do skóry suchej ze skłonnością do łupieżu

Jeśli masz tendencję do tworzenia się łupieżu i przesuszoną skórę głowy, na stałe powinnaś zaprzyjaźnić się z szamponami przeciwłupieżowymi i odżywkami z tej samej serii. W ich składzie jest często pirytionian cynku lub inne składniki, które niwelują negatywne skutki tych przypadłości. Dodatkowo mają przyjemny zapach, co jeszcze kilkanaście lat temu było nie do pomyślenia przy tego typu szamponach.

Szampon do włosów normalnych

Przed największym problemem stoją osoby, których włosy są normalne. Ogrom możliwości, jaki daje im rynek kosmetyczny, jest na tyle bogaty, że ciężko im spośród gąszczu wszystkich tych preparatów znaleźć ten jeden jedyny. Najlepszym wyborem będzie zakup szamponu o delikatnym działaniu, w składzie którego nie znajdziemy silnych detergentów albo też szampon o działaniu oczyszczającym.

Można też używać szamponów organicznych, w których składzie nie znajdziemy szkodliwych substancji chemicznych.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/users/labpharma/public_html/zdrowefarbowanie/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + twelve =